Nerwica

CO TO JEST NERWICA

Nerwica jest obecnie bardzo spopularyzowana szczególnie w języku potocznym, gdy widzimy że ktoś łatwo się denerwuje to określamy go znerwicowanym i z tego by można pomyśleć że połowa narodu ma nerwicę chociaż właśnie tak nie jest bowiem nerwica jest dużo poważniejszym przypadkiem aniżeli zwykłe poddenerwowanie któremu ulegamy wszyscy. Nerwica to zaburzenie lękowe bardzo często występujące u osób w przedziale wiekowym 25 – 45 lat.

OBJAWY NERWICY

Z nerwicą do psychologa trafiamy reguły po kilku wizytach u lekarza internisty gdy po serii badań okazuje się że zdrowotnie nic nam nie dolega. Okazuje się że cały ból siedzi w naszej głowie co nie znaczy że nie jest to nic poważnego, wbrew przeciwnie nie leczona nerwica może sprawić że nie będziemy w stanie poprawnie funkcjonować na co dzień. Wiele rzeczy to nawarstwione problemy zawodowe i rodzinne, także przeżycia z dzieciństwa mogą być tym ukrytym powodem tego co odczuwamy.

Objawy psychologiczne nerwicy

– Ogólne lęki

– Problemy z pamięcią

– Częste koszmary senne.

– Łatwe przemęczanie

– Ogólna nadpobudliwość

– Zaburzenia dysocjacyjne

– Częste zmiany nastrojów

Objawy fizyczne nerwicy

– Migrena i bóle głowy

– Problemy ze skórą

– Problemy ze snem

– Impotencja

– Mdłości

– Drżenie rąk

– Niepokój ruchowy

Przyczyny powstawania nerwicy

Nerwica to sygnał że nasz układ nerwowy jest przeciążony, jest to reakcja zewnętrzna o alarmującym stanie wewnętrznym. Przyczyną nerwic mogą być urazy psychiczne wywołane przez jakieś zdarzenie z naszego życia, kłopoty zawodowe, kłótnie rodzinne, stresujący tryb życia itd. Stresujące momenty szczególne te które dłużej się utrzymują, wpływ na nerwicę ma również czynniki dziedziczne z predyspozycją do nerwicy jak i dzieciństwo gdzie byliśmy wychowani w stresującej i lękowej atmosferze rodzinnej. Stres stresowi nierówny, wiele zależy od tego jaki jest to uraz psychiczny bowiem nie każdy prowadzi do nerwicy, wszystko również zależne jest on naszych osobistych preferencji i odporności psychicznej na dane zdarzenie, każdy inaczej reaguje na sytuacje życiowe.

Rodzaje Nerwic

Nerwica Lękowa – Odczucie stałego napięcia i lęku, towarzyszący niepokój co do jutra, zgodnie z terminologią główną rolę odgrywa tutaj lęk jaki osoba odczuwa swoją nerwicę. Nerwica lękowa to ciągły brak pewności siebie który przekłada się na pesymistyczny odbiór świata i zdarzeń, duży niepokój i niepewność przyszłości, każda negatywna opinia o nas jest odbierana zbyt poważnie, wycofujemy się z bezpośrednich kontaktów z otoczeniem, ograniczamy kontakty z ludźmi.

Nerwica Sercowa – Stan pełnego napięcia odczuwany w wskazanym miejscu a dokładniej w klatce piersiowej w okolicach serca, akademicko zwana zespołem Da Coste lub dystonią nerwowo-krążeniową. Odczuwamy jako somatyczne odczucie związane z kołataniem serca, uczuciem kłucia w sercu, duszności, bóle, zawroty głowy, niepokojów i ogólnego osłabienia organizmu gdzie jednak badania lekarskie nie wskazują na żadne objawy i często wyniki badań stwierdzają że osoba jest całkowicie zdrowa.

Nerwica Natręctw – Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne których zasada polega na ciągłych myślach których nie możemy pozbyć się i nie mamy nad nimi żadnej kontroli. Dotyczą najczęściej sfer związanych z nadmierną czystością, chorobą, religią itp. powtarzana czynność np częste mycie rąk, jest to odruchowe zachowanie celem obrony przed lękiem którego nie kontrolujemy.

LECZENIE NERWICY

Leczenie nerwicy im szybciej są podlegają leczeniu tym lepiej. Niestety życie pisze inne scenariusze, często pacjenci zgłaszają się po wielu latach zmagania się z chorobą, często odczuwają swoje objawy jako wstyd i coś co nie powinno mieć miejsca. Jest obrona przed wizytą u psychologa z racji obawy uznania przez otoczenie za wariata, zupełnie niesłusznie.

U chorej osoby zaczyna się od obsesyjnych myśli, rutynowe powtarzanie tych samych rytuałów wzmacniający całą nerwicę a przynosi jedynie tymczasową ulgę. Ich choroba wzmaga osamotnienie i uczucie wyizolowania, wiele rzeczy przychodzi jeszcze z czasów dzieciństwa gdy brak jest zażyłych i bliskich kontaktów z rodziną i rówieśnikami, czasem zdarza się nawet to że relacja z terapeutą jest jedną z lepszych w jego życiu.

Najbardziej skuteczną metodą leczenia nerwicy jest długotrwałe uczęszczanie na psychoterapię która pozwoli zdiagnozować przyczynę nerwicę oraz rozplanować proces leczenia. Nerwica to często zbiór doświadczeń z całego naszego życia stąd nie da się w krótkim czasie tego całkowicie wyleczyć, aczkolwiek po dziesiątej już sesji chorzy odczuwają pierwszą poprawę lecz aby uzyskać efekt długoterminowy takie sesje często trwają minimum rok. Wiele zależy od stanu psychicznego, chęci wyleczenia i pracy nad sobą zgodnie z wskazówkami psychoterapeuty. Psychoterapeuta da nam narzędzia które my sami będziemy używać aby zmodyfikować istniejące zachowania, wprowadzić nowe które będą pozytywne dla naszego zdrowia, kontrolowanie swoich emocji. Sesje potrafią również być bardzo trudne dla chorego albowiem trzeba zajrzeć do najciemniejszych zakamarków swojej pamięci, tam gdzie zepchnęliśmy te najbardziej przykre wspomnienia i myśli których trzeba teraz odkopać aby móc znów poczuć ulgę.

Psychoterapię osób znerwicowanych można poszerzyć o terapię rodzinną gdy okazuje się że przyczyną nerwic są napięte relacje i sytuacja w domu gdzie wymagana jest uzdrowienie relacji, zmiana przyzwyczajeń całej rodziny. Psychoterapię indywidualną w niektórych przypadkach poszerza się również o psychoterapię grupową gdy osoba nerwicowa może zobaczyć że nie ona jedyna ma z tym problem, również może współdzielić się doświadczeniem w zwalczaniu swojej nerwicy która może być pomocna dla kogoś z grupy.