Niewytłumaczalne problemy z dziećmi, konflikt z dorastającą młodzieżą, ataki agresji czy anoreksja to jedne z wielu problemów których przyczyny można doszukać się zaburzonych relacjach wewnątrz rodziny. Często rodzice kierując się do psychologa dziecięcego słyszą diagnozę że problemem nie jest samo dziecko a dotyczy to całej rodziny. Na czym zatem polega terapia rodzinna i czego możemy oczekiwać od psychologa rodzinnego.
Strach to naturalne odczucie jakie towarzyszą rodzicom kiedy dowiadują się że muszą zgłosić się do psychologa rodzinnego, pierwsze skojarzenia to te że coś jest z nami nie tak a może popełniliśmy gdzieś nieodwracalny błąd stąd takie a nie inne rezultaty. Wielu rodziców nawet nie zgłasza się dalej na terapię uważając to tylko dziecko ma problem a nie oni sami a tym bardziej cała rodzina. Wynika to z niezrozumienia czym jest terapia rodzinna i jak może pomóc rodzinie.
Terapia rodzinna to nie karna lekcja rodzicielska jaką sobie wyobrażamy, to tak naprawdę głęboka analiza istniejących relacji w rodzinie i znalezienie tych które zaburzają rytm funkcjonowania rodziny, ale zanim do tego przejdziemy warto zrozumieć definicję terapii rodzinnej.
Terapia rodzinna w Polsce to tzw metoda systemowa, założeniem jest to że rodzina jest funkcjonującym systemem relacji między domownikami, a w nim są podsystemy czyli relacje każdego członka rodziny z innym. Przyczyny stresu czy innych chorób psychicznych mogą być skutkiem zaburzonych relacji w którymś z podsystemów, a ponieważ to naczynia połączone wada jednego przesuwa się na cały mechanizm rodziny.
Każda rodzina to niepowtarzalny system relacji pomiędzy domownikami
Jeśli definicja jest już dla was zrozumiała to możemy lepiej też zrozumieć samą terapię która nie polega na wykazywaniu winnych w rodzinie a bardziej na zasadzie zrozumienia gdzie leżą zaburzone relacje które wpływają w negatywny sposób na pozostałych członków rodziny. Zatem ta wiedza służy wyłącznie domownikom a także poprawieniu tych elementów które potrzebują tego najbardziej.
Nie zawsze terapia oznaczy całą rodzinę, często po kilku pierwszych wizytach terapeuta jest w stanie wyodrębnić zaburzone relacje między ojcem i synem lub innymi domownikami którzy wymagają częstszej terapii a pozostała rodzina tylko raz w dłuższym odstępie czasu. Wzajemna odbudowa zdrowej nici komunikacji to niezwykle ważny element terapii, często niezrozumiałe oczekiwania czy brak empatii powoduje krzywdę jednej z stron, brak szczerych rozmów i zwierzeń powoduje pogłębienie zaburzeń.
Terapia rodzina służy całej rodzinie a nie tylko pojedynczym osobom
Terapia rodzinna to doskonałe rozwiązanie dla małżeństw które przechodzą kryzys, niezrozumiałych zachowań małych dzieci, konflikty rodzinne z dorastającymi dziećmi a także z starzejącymi się rodzicami czy ucieczki z domów to wyraźne sygnały że potrzebna jest szczera rozmowa.
Psycholog rodzinny to neutralny obserwator, nikogo nie ocenia ani nie dyskryminuje, wszyscy są równi i mają takie same prawa podczas terapii. To właśnie doświadczenie i umiejętność łączenia faktów oraz wyłapywania głęboko zakorzenionych problemów czyni psychologa rodzinnego tak koniecznym gdy rodzina nie może sama przejść procesu samo naprawy. Nie łatwo jest zachęcić wszystkich osób do terapii, ale tym którym to się uda czeka niezwykła odmiana funkcjonowania rodziny, uzdrowieniem linii komunikacji rodzinnej, wzrostu wzajemnego zrozumienia ,empatii i poczucie wsparcia rodziny jest jednym z niezwykle silnych bodźców które kształtują obecny system rodzinny a także przyszłe systemy rodzinne jakie założy kolejne pokolenie.
Terapia rodzinna to wpływ nie tylko na obecną rodzinę ale również rodziny w kolejnych pokoleniach