Psychoterapia polega na stosowaniu metod psychologicznych opartych na regularnym kontakcie międzyludzkiej, utworzenie relacji celem pomocy psychologicznej osób zmagających się z problemami osobistymi. To zmiana na lepsze istniejącego zdrowia psychicznego, kontrolowania dokuczliwych zachowań jak przekonania, obsesje, myśli i emocje czy treningowi umiejętności społecznych. Rozwój wielu technik psychoterapeutycznych zostało naukowo potwierdzone jako skuteczna metoda leczenie wielu zaburzeń psychicznych.
Techniki terapeutyczne różnią się swoją formą niesienia pomocy, rozumienia znaczenia psychologii, jego metodologi i zasad etyki stosowania to łączy je wspólna cecha spotykania się pacjenta z terapeutą w różnych formach od spotkań grupowych pacjentów z terapeutą po spotkania jednego pacjenta z kilkoma terapeutami. W przeciwieństwie do psychiatrii która leczy za pomocą farmakologii, to psychoterapia leczy metodami psychologicznymi które w pewnych przypadkach wspierana jest lekami które przepisuje psychiatra celem wspomagania podczas terapii. Psychoterapia jest uregulowana poprzez lokalne prawo wsparte różnymi towarzystwami psychologicznymi i szkołami specjalizującymi się w wybranym nurcie psychoterapeutycznym, zawód psychoterapeuta jest zawodem zaufania publicznego.
Psychoterapię dzieli się na dwie formy pomocy psychologicznej która z definicji rozróżniamy na:
Ścisłą Psychoterapię – Sensu stricto metoda leczenia wszelkich zaburzeń lękowych, nerwic, zaburzeń osobowości, obsesyjnymi myślami czy depresją
Pomoc Psychospołeczna – Mniej formalna forma pomocy gdzie nie ma zdiagnozowanych chorób psychicznych ale osoba potrzebuje jako tako psychologicznego wsparcia.
Psychoterapia jako podróż do naszego własnego ja
Psychoterapia to podróż do głębi naszych własnych myśli, jest to podróż po rozległych krainach naszych doświadczeń a zatem każda osoba będzie miała niezwykłą i zupełnie inną od każdego albowiem różnią nas przeżyte doświadczenia, potrzeby i cele takiej podróży oraz to że każdy będzie swoim tempem podążał swoją ścieżka.
Natrafimy na wiele krętych dróg, kamienistych zboczy, stromych szlaków które będą kryły wiele smutku i żalu, lecz po dalszej podróży spotkamy również zielone polany, ogrzewane ciepły słońcem pozwalającym nam na chwilę odetchnąć przybliżając te lepsze momenty naszego życia, wypełnione szczęściem i miłością do nas samych.
W tej jakże barwnej podróży będzie z nami nasz Terapeuta, jest to mentor który pozwoli nam swobodnie decydować o kierunku marszu, jakim tempem chcemy podróżować, przystanie gdy będziemy chcieli odpocząć, podniesie gdy upadniemy, doda otuchy gdy zabraknie wiary, możemy być przy nim zawsze sobą, płakać kiedy przyjdzie na to ochota, krzyczeć gdy ból przeszłości da o sobie znaki, szczęście i radość gdy odkryjemy nowy blask w sobie. Będzie z nami do tego momentu do którego uznamy że dalej jesteśmy sami w stanie podróżować aż do samego końca naszego życia.
Dla kogo jest Psychoterapia – kto może skorzystać z psychoterapii
Psychoterapia jest dla każdego, wszystkich osób które czują wewnętrzną potrzebę zasięgnięcia porady czy pomocy psychologicznej. oprócz leczenia zdiagnozowanych zaburzeń może mieć również zastosowanie profilaktyczne lub rozwijające gdy chcemy odblokować drzemiący wewnątrz nas potencjał i spojrzeć twórczo na swoje wyzwania.
Co leczy Psychoterapia
Psychoterapia leczy wiele chorób i zaburzeń natury psychicznej jak:
- Depresja
- Nerwice
- Fobie
- Zaburzenia odżywiania
- Problemy emocjonalne i społeczne
- Żałoba
- Utrata woli życia
- Dominujące uczucie bezradności
- Konflikty rodzinne
- Konflikty zawodowe
- Doświadczenie niepowodzeń
- Wiele innych życiowych problemów
Wiele wymienionych zaburzeń natury psychicznej mają przełożenia na choroby psychosomatyczne jak:
- choroby układu krążenia
- zaburzenia łaknienia
- otyłość
- migreny
- astma
- alergie
- zapalenie skóry
Psychoterapia to powrót do zdrowej równowagi psychicznej gdzie samodzielnie możemy radzić sobie z problemami, poprawa jakości życia emocjonalnego, wzrost zadowolenia i satysfakcji z swojego życia.
Psychoterapia a leczenie medyczne
Różnica między leczeniem medycznym psychiatrycznym a psychoterapeutycznym polega na tym że w przypadku tego pierwszego wchodzą leki które z reguły po odstawieniu powodują ponowny nawrót choroby zaś udana i efektywna psychoterapia to działanie długoterminowe dające trwałe efekty na wiele wiele lat po psychoterapii.
Techniki Terapeutyczne
Psychoterapia to głównie rozmowy między terapeutą i pacjentem, aczkolwiek w wielu sytuacjach stosuje się techniki terapeutyczne jako forma działania na rzecz poprawy swojego stanu psychicznego, ilość technik jest wiele ale jednymi z najpopularniejszych to:
- Rysunek Terapeutyczny – Bardzo pomocna technika szczególnie dla małych dzieci które wiele zdarzeń nie potrafią omówić słownie ale za to potrafią przełożyć to na papier. Idealnie sprawdza się również w terapii rodzinnej celem zobrazowania myśli, uczuć i emocji. Stosuje się go tam gdy przeżycia również są tak traumatyczne że pacjent ma problem aby to wypowiedzieć, obraz nie jest oceną jego plastycznych możliwości ale dodatkowego sposobu komunikacji z psychoterapeutą.
- Zabawa i Sztuka – Poprzez specjalne zabawy jak sztuka, muzyka czy granie ról daje możliwość terapeucie dotrzeć do ukrytych myśli, nawiązać lepszą relację i zrozumienie osoby.
- Eksperyment – Terapeuta daje określone zadania które mają na celu wykonywaniach i powtarzania konkretnych ćwiczeń celem pokonania barier w umyśle osoby które z znaczący sposób go ograniczają. Eksperyment nie ogranicza się tylko do gabinetu, można zadania robić w domu, na podwórku wszędzie tam gdzie istnieje ku temu przesłanie terapeutyczne.
- List – Jest to bardzo osobna technika polegająca na napisaniu listu skierowanego do konkretnej osoby lub do siebie samego nawiązujący do zdarzenia z przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości. W liście wyrażane są wszelkie emocje, radości i żale które dzięki trwałości naniesienia na papier pozwolą samemu ponownie spojrzeć na swój problem wielokrotnie oceniając postępy terapeutyczne.
Kto może prowadzić psychoterapię – Psycholog a psychoterapeuta
Wiele osób które na co dzień nie mają styczności z psychoterapią nie potrafią rozróżnić między powszechnie spotykanymi profesjami jak
Psycholog – osoba po 5 letnich studiach magisterskich z zakresu psychologii, przygotowany to badań diagnostycznych, doradztwa i różnych prostych form udzielania pomocy psychologicznej, co warto zaznaczyć nie jest psychoterapeutą jeśli nie ukończył odpowiedniej szkoły psychoterapii.
Psychiatra – Jest zdecydowanie lekarzem i prowadzi leczenie farmakologiczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Psychoterapeuta – osoba po ukończonych specjalistycznych studiach z zakresu prowadzenia psychoterapii,
Psychoterapia może być realizowana zarówno prywatnie jak i z fundusz NFZ.