Depresja

CO TO JEST DEPRESJA

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób które w rankingu WHO jest wiodącą chorobą psychiczną uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie na gruncie prywatnym i zawodowym. Statystycznie co 10 pacjent zgłaszający się ma już pełne objawy depresji zaś pozostała część pojedynczy objaw depresji. Choroba ta statystycznie dotyka kobiet dwa razy częściej niż mężczyzn. Statystyki leczenia też nie są najlepsze albowiem u połowy wykrytych objawów depresji jedynie połowa ma wytypowane poprawne leczenie, dlatego coraz większy kładzie się nacisk na w miarę wczesne wykrycie depresji, znajomości jej natury przebiegu, oraz podstawowych wiedzy jeśli chodzi o postępowanie i leczenie.

Depresja jest chorobą którą trzeba leczyć i kontrolować albowiem ma skłonności do powrotów. Obecnie metody leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego osiągają coraz lepsze efekty dając nadzieję milionom osób cierpiących na depresję w różnych formach.

OBJAWY DEPRESJI

Do jednych z najczęściej wykrywanych objawów depresji to:

Spadek i zanik przyjemności z życia – Wiele rzeczy które do tej pory nas cieszyły przestają mieć większe znaczenie, narasta obojętność na wszelkie doznania, poczucie całkowitej pustki, zdarza się płacz bez powodu, wahania nastrojów, brak kontroli nad płaczem, impulsywne zachowania które w przeszłości nie miały racji bytu.

Spadek i zanik aktywności życiowych połączonych z trudnością podejmowania decyzji: Etapowa utrata dotychczasowych działań życiowych, gdzie codzienne obowiązki stają się nieistotne, nawet najprostsze zabiegi higieniczne czy wstanie z łóżka rano robimy z trudem. Zwiększa się przemęczenie a większe działania psychoruchowe powodują zwiększone napięcie wewnętrzne.

Depresyjne myśli – Myślenie depresyjne to pesymistyczne patrzenie na otoczenie i wszelkie zdarzenia które spotkały nas w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, ogromnego poczucia beznadziejności sytuacji i własnej bezwartościowości. Myśli skłaniające się zawsze do tych gorszych wersji gdzie rzeczywistość z reguły taka nie jest, lecz osoba w depresji nie przyjmuje innej wersji niż jej własna. Urojone myśli o biedzie, pechu, braku jakichkolwiek perspektyw życiowych jest podstawą do skierowania do psychologa i psychiatry.

Lęk – Osoba w depresji bardzo często odczuwa lęki lecz nie jest w stanie wytypować czego się konkretnie boi. Lękowi towarzyszą napięcia odczuwane w ciele gdzie osoba jest w stanie określić w jakim miejscu go najbardziej wyczuwa.

Narastające myśli obsesyjne, lękowe i rezygnacja z odczuwania życia powodują ukierunkowanie na myśli o śmierci jako rozwiązaniu niedoli egzystencji. Taka osoba wysyła różne sygnały o potrzebie pomocy często sprzecznie rozumiane przez najbliższych. Nieleczona depresja prowadzi do prób samobójczych, jednych starannie zaplanowanych inne pod nagłym wpływem chwili.

Objawy depresji często łączą się z typowymi dla każdego dolegliwościami i często nie wskazującym na depresję:

– Zaburzenie koncentracji, pogorszona pamięć i możliwości rozpoznawcze.

– Zaburzenia snu, problemy z zaśnięciem.

– Utrata apetytu, brak chęci jedzenia

– Nadmierne jedzenie szczególnie słodkich rzeczy powodujących wzrost wagi ciała

– Spadek libido i chęci na intymne zbliżenia.

Kogo dotyka depresja

Depresję może dotknąć praktycznie każdego aczkolwiek wyróżniamy 3 czynniki które sprzyjają depresji:

Czynnik Biologiczny – Czynnik genetyczny, choroby, uzależnienia

Czynnik Psychologiczny – Stresujące relacje rodzinne, zawodowe, miłosne, nagła śmierć.

Czynnik Społeczny – Sytuacja zawodowa i materialna, status społeczny.

Kiedy należy zgłosić się po pomoc ?

Każdy objaw który odczuwamy jako dłużej utrzymujący się warto skonsultować z psychologiem który w zależności od stopnia intensywności postawi diagnozę i kroki odpowiednie do rozpoczęcia leczenia. W przypadku ciężkiej depresji osoba zostanie skierowana również do psychiatry celem przepisania odpowiednich leków farmakologicznych wspomagających psychoterapię.

Leczenie depresji

Cel każdego leczenia to ustąpienie objawów u chorującego oraz ochrona przed potencjalnym nawrotem choroby. Psychoterapeuta musi być dla chorego partnerem który będzie go wspierał i zachęcał do obserwacji własnych przeżyć, stawiania odpowiednich pytań, wyznaczania celów terapii. Warto aby najbliżsi wiedzieli o chorobie, znając proces leczenia mogą aktywnie wspierać osobę chorą.

Sposoby leczenia depresji:

– Psychoterapia – Pacjenci z depresją mają uwarunkowanie do leczenie metodą poznawczo behawioralną czyli skupiającej się na rozwiązywaniu problemów. Psychoterapia jest wskazana z racji jej działań długofalowych, wielu pacjentów rezygnuje z niej gdy objawy zanikają po przyjęciu leków które jednak przestają działać po ich odstawieniu. Zdecydowanie najlepsza metoda na długie wyleczenie z depresji i przeciwdziałaniu nawrotom.

– Farmakologia – Leki przepisywane choremu przez lekarza Psychiatrę, powinny być precyzyjnie dobrane w zależności od stopnia depresji z uwzględnieniem szczegółowej obserwacji chorego. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarzami i nie należy zaprzestać kuracji nawet po odczuciu poprawy gdy jeszcze powinniśmy przyjmować leki.

– Aktywność fizyczna i zdrowa dieta – Odpowiednia dawka ruchu i zdrowe jedzenie sprzyja postępowi leczenia, bardzo często wskazana jako działania wspomagające psychoterapię.